تماس شبانه روزی

09123222794

آدرس دفتر ما

17 شهریور، بلوک A/د، پلاک 161

پیچ آهنی چیست؟

پیچ آهنی از پیچ های پرمصرف در اتصالات فلزی است که کاربردهای مختلفی داشته و در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد، پیچ های آهنی جز پیچ های شش گوش و  پیچ استوانه ای مارپیچ است که به صورت استوانه ای دنده شده و به صورت دنده درشت و دنده متوسط نیز در بازار وجود دارد.

پیچ های آهنی به صورت نیم دنده و تمام دهنده طراحی و تولید شده و نوع تمام دنده ی آن بسیار پرمصرف و پرکاربرد در صنایع مختلف می‌باشد، این محصول به دلیل آنکه قیمت مناسبی دارد بسیار مورد توجه صنعتگران قرار گرفته است.

معمولا در صنعت از دو نوع پیچ با گل شش گوش برای اتصالات استفاده می شود که شامل:

  • پیچ فولادی (خشکه)
  • پیچ آهنی

پیچ های آهنی از جنس کربن استیل یا فولادی کربنی بوده که قابلیت چکش خواری و انعطاف پذیری مناسبی به نسبت دیگر پیچ ها داشته است، این نوع پیچ ها به نسبت سایر پیچ های فولاد کربنی مقاومت و استحکام کمتری داشته اند که به علت قیمت مناسب آنها برای اتصالاتی که فشار آن ها کمتر است مناسب بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

پیچ های 6-5 چه ویژگی هایی دارند؟

جالب است بدانید که بیشتر اوقات از پیچ های آهنی صحبت می شود منظور پیچ با گرید 6-5 است که بر روی گل پیچ شماره آن نوشته شده است، شماره 6-5 دقیقا به خواص فیزیکی پیچ مرتبط بوده و عدد 5 به میزان بار کششی که سطح مقطع می تواند تحمل کند اشاره داشته و این به آن معنی است که این سطح مقطع می تواند بار کششی برابر با 50 کیلوگرم را به صورت عمودی تحمل کند و باتوجه به قوانین بار در فیزیک هر میلی‌متر از سطح مقطع این پیچ می تواند 490 نیوتن فشار را تحمل کند.

عدد 6 که پس از 5 می آید بیانگر آن است که درصد میزان تحمل این پیچ در مقابل تغییر شکل 6 می‌باشد. یعنی اگر تا 60 درصد حداکثر نیروی وارده 490 نیوتن باشد بدون تغییری در پیچ استحکام وجود داشته و اگر از 60 درصد بیشتر شود پیچ دچار تغییر می‌شود.

مقاومت پیچ 6-5 چطور محاسبه خواهد شد؟

پیچ های آهنی با گرید 6-5 در هر میلی‌متر از سطح مقطع آن فشاری حدود 30 کیلوگرم به صورت عمودی وارد شود تغییر حالت نداده و زمانی که این فشار بیش تر از 30 کیلوگرم شود پیچ دچار تغییر حالت شده و تا حداکثر 50 کیلوگرم بار عمودی را تحمل خواهد کرد. معمولا در صنعت کارشناسان مربوط با محاسبه این مقدار برای اتصالات پیچ های خود مقداری را مشخص کرده و براساس آن پیچ مورد نظر خود را سفارش خواهند داد.

تماس تلفنی